Dla ekonomicznej pracy pompy ciepła, najlepsze warunki pracy uzyskamy wówczas, gdy różnica temperatur pomiędzy dolnym, a górnym źródłem ciepła ( czyli między tym skąd czerpiemy ciepło, a naszym systemem grzewczym ) jest jak najmniejsza. 


Stąd, najlepiej aby temperatura systemu grzewczego była jak najniższa. Większość z nas przyzwyczajona jest do gorących grzejników i trudno jest sobie wyobrazić aby ogrzewać dom temperaturą na poziomie 27-35 stopni Celsjusza, prawda? A jednak... 

Najlepszym systemem dla współpracy z pompą ciepła jest system ogrzewania płaszczyznowego, czyli ogrzewanie podłogi, ścian lub ( sporadycznie ) sufitów. Najczęściej wykonywanym ogrzewaniem płaszczyznowym jest oczywiście „podłogówka”. To po prostu rodzaj ogromnego grzejnika o powierzchni naszej podłogi. Stąd, nie musimy ogrzewać go do wysokiej temperatury, a wystarczy właśnie, że będzie ona „letnia” lub wręcz „chłodna” w naszym odczuciu. Więcej o systemie płaszczyznowym i jego właściwościach znajdziesz tutaj.

Czy to oznacza, że pompa ciepła nie nadaje się do grzejników? Ależ skąd!? Nadaje się. Należy tylko pamiętać o tym, że ekonomia sugeruje jak najniższą temperaturę ogrzewania. Czyli im większe grzejniki, tym lepiej. Tym niższą temperaturę możemy zastosować do naszego systemu grzewczego. Czyli tym bardziej ekonomicznie będzie pracować nasza pompa ciepła. Przy wymianie starego pieca na to nowoczesne urządzenie, zalecam dołożenie kilku grzejników tu i ówdzie, lub wymianę na większe ( niekoniecznie od razu wszystkie ). Oczywiście czasem, ze względu na ograniczony budżet, grzejniki pozostają te, które są. Ale jeszcze raz powtórzę: najlepiej aby było ich jak najwięcej lub jak największe.

 


KOLEKTOROWO.PL
Sadowice, ul. Kolejowa 1 E  ●  55‑080 Kąty Wrocławskie  ●  telefon: 794 320 696
NIP: 884-002-48-05  ●  REGON: 930946160

© 2019 kolektorowo.pl  ●  A Joomla Template by Joomla51