Dla mnie, osoby „tkwiącej po uszy” w branży, pewne rzeczy wydają się oczywiste. Bardziej oczywiste niż to, że dwa razy dwa jest cztery. Taką oczywistością jest między innymi ogrzewanie płaszczyznowe ( podłogowe, ścienne lub rzadziej - sufitowe )


Jest oczywistością, że jest to najlepszy sposób ogrzewania domu pod wieloma względami ( jeśli dom wymaga ogrzewania ).

Ku mojemu zdziwieniu, wciąż jeszcze pojawiają się u inwestorów wątpliwości i obawy. Wciąż jeszcze krążą mity o niezdrowych właściwościach ogrzewania podłogowego i obawy o to, czy podłogówka wystarczy aby ogrzać dom. No bo jak ma być ciepło, skoro nie ma grzejników? :)

Już dawno obalony został mit, że podłogówka to generator fruwającego w powietrzu kurzu, że nagrzewające się od podłogi powietrze unosi leżące na niej cząsteczki, co powoduje problemy z oddychaniem, zwłaszcza u alergików. To stara, nieaktualna bajka, która powstała jako wytwór wyobraźni kogoś, kto nie miał do czynienia z tym systemem nigdy.

W rzeczywistości, temperatura podłogi jest bardzo niska. Powoduje to, że ruch powietrza w pomieszczeniu jest nikły. W przeciwieństwie do bardzo, ale to bardzo dużego ruchu konwekcyjnego powietrza generowanego przez grzejniki. To grzejniki właśnie powodują wzmożone unoszenie kurzu w powietrzu. Ponadto, oba systemy grzewcze w zupełnie inny sposób „rozkładają temperaturę” w naszych pomieszczeniach. Silna konwekcja wytwarzana przez grzejniki, powoduje, że najcieplej w pomieszczeniu jest... przy suficie. W pomieszczeniu ogrzewanym podłogą, najcieplej jest nam w stopy. Głowa znajduje się w chłodniejszej strefie, co jest najkorzystniejszym rozkładem temperatur dla naszego organizmu. A przy suficie jest najchłodniej. Stąd nie ma też obawy, że będzie trudno nagrzać wysokie pomieszczenie np w salonie, który ma sufit wysoko, aż po dach.

Spora ilość energii cieplnej wytwarzanej przez systemy płaszczyznowe jest przez nas odbierana w postaci promieniowania ciepła. Tak, jak odbieramy promieniowanie Słońca, tak samo działa na nas ciepła płaszczyzna podłogi, czy ściany. Stąd w pomieszczeniu może być chłodniej o 1-2 st.C niż w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami, a nasze poczucie komfortu cieplnego będzie takie samo.

Pozostaje jeszcze kwestia estetyczna i wygoda. W pomieszczeniach ogrzewanych podłogą, nie ma grzejników na ścianach. Nie ma nic, co mogłoby zakłócić aranżację wnętrza, jesteśmy niezależni w ustawianiu mebli. Nie ma obawy, że zasłonimy grzejnik. Nie będzie czarnych smug nad grzejnikiem ( powodowanych nota bene przez kurz ), nie będzie grzejników po prostu.


KOLEKTOROWO.PL
Sadowice, ul. Kolejowa 1 E  ●  55‑080 Kąty Wrocławskie  ●  telefon: 794 320 696
NIP: 884-002-48-05  ●  REGON: 930946160

© 2019 kolektorowo.pl  ●  A Joomla Template by Joomla51