Pompy ciepła typu powietrze-woda występują w dwóch podstawowych odmianach: monoblok i split.


Monoblok stanowi kompletną jednostkę, która znajduje się na zewnątrz budynku. W kotłowni znajdują się wyłącznie przewody rurowe, zasobnik ciepłej wody i niezbędne elementy instalacji. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w domu nie ma jednostki wewnętrznej, a instalator nie ingeruje w układ chłodniczy urządzenia. Połączenia wykonywane są wyłącznie w układzie wodnym. Jak spojrzymy w kartę techniczną urządzenia, to w porównaniu z taką samą jednostką typu split, monoblok może osiągać lepsze COP niż split ale...

No właśnie. Ale jeśli monoblok znajduje się na zewnątrz, nie jest bezpiecznym rozwiązaniem napełnianie go wodą. Owszem, gdy pompa pracuje, to nie grozi jej zamarznięcie nawet w bardzo niskich temperaturach. Lecz co się stanie, gdy zabraknie prądu na dłuższy czas? Dlatego, stosując monoblok, najczęściej instaluje się dodatkowy wymiennik ciepła, który pozwala na zalanie roztworem glikolu instalacji znajdującej się na zewnątrz budynku i wodą instalacji w budynku. Drugim sposobem, ( którego raczej nie zalecam ), jest zalanie roztworem glikolu całej instalacji grzewczej. Niestety oba rozwiązania prowadzą do pogorszenia warunków przekazywania ciepła do układu grzewczego, a więc wyższe COP monobloku przestaje mieć zmaczenie.

Pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej, pozyskującej ciepło z otoczenia i wewnętrznej, odbierającej to ciepło i przekazującej je do instalacji grzewczej. Oba moduły połączone są miedzianymi rurami chłodniczymi, w których przepływa czynnik chłodniczy. To rozwiązanie nie wymaga stosowania środków przeciw zamarzaniu, bo czynnik chłodniczy nie zamarznie. Istotnym jest, aby jednostki były jak najbliżej siebie, co pozwoli zminimalizować straty ciepła na przewodach. Ten sposób łączenia jednostek wymaga od instalatora odpowiednich uprawnień chłodniczych, umiejętności i bardzo specjalistycznego sprzętu, gdyż po połączeniu obu jednostek, należy wykonać próżnię w układzie, wykonać próbę ciśnieniową azotem oraz ponownie wykonać próżnię. Dopiero wtedy można „wpuścić” czynnik chłodniczy do tak przygotowanego układu.

Specjaliści z branży zalecają zwykle jednostki typu split, choć zdania są podzielone.


KOLEKTOROWO.PL
Sadowice, ul. Kolejowa 1 E  ●  55‑080 Kąty Wrocławskie  ●  telefon: 794 320 696
NIP: 884-002-48-05  ●  REGON: 930946160

© 2019 kolektorowo.pl  ●  A Joomla Template by Joomla51