Czasem pytany jestem o pomoc w wyborze rodzaju pompy ciepła: gruntowa, czy powietrzna? Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.


Z jednej strony pompy gruntowe mają lepsze współczynniki uzysku ciepła, bo przez cały rok korzystają z dodatniej temperatury, jaką pobierają z gruntu ( gdy na zewnątrz „szaleje” mróz, pompa odbiera ciepło z Ziemi o temperaturze 3-5 st.C, a czasem więcej. Natomiast minusem pompy gruntowej jest koszt wykonania dolnego źródła, czyli odwiert w głąb Ziemi lub wykonanie kolektora poziomego.

I tu pojawia się przewaga pompy ciepła typu powietrze-woda. Nie ma potrzeby wykonywania dolnego źródła, bo jest nim wszędzie dostępne powietrze. Taka pompa zajmuje w domu jeszcze mniej miejsca niż gruntowa, a montaż urządzenia nie wiąże się z demolowaniem istniejącego ogrodu w przypadku wymiany źródła ogrzewania ( np z kotła stałopalnego ). Stąd najczęściej wybieranym urządzeniem w domach modernizowanych jest właśnie pompa typu powietrze-woda. A w domach nowo budowanych? Coraz częściej też. Obecnie budowane domy mają niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Zatem różnica w koszcie eksploatacji pompy gruntowej i powietrznej nie jest bardzo duża. Oznacza to, że okres „zwrotu z inwestycji” w odwiert znacznie się wydłuża.

A poza tym... 

Zamiast inwestować w odwiert, zamontuj fotowoltaikę. 

Hybryda w postaci pompy „powietrznej” plus fotowoltaika, która pokryje chociaż częściowo koszty zużytej energii, to chyba najlepsze możliwe rozwiązanie w obecnym czasie. System fotowoltaiczny produkuje latem prąd, który odbieramy z sieci energetycznej zimą. Koszty eksploatacyjne możemy zminimalizować według naszego uznania instalując mniejszy lub większy zestaw fotowoltaiki. Spory wydatek? Nie. Świetna inwestycja. Nie masz środków? Weź kredyt. Spłaci się sam. Zamiast płacić za prąd, zapłacisz ratę. Proste. 

Reasumując, oba rozwiązania są dobre. Zarówno pompa powietrzna, jak i gruntowa. Aczkowiek przy obecnie rosnących cenach energii elektrycznej, coraz chętniej skłaniałbym się ku pompie powietrznej „doposażonej” w system fotowoltaiczny produkujący prąd dla tej pompy, czyli uniezależnienie się ( choćby częściowe ) od cen energii elektrycznej.


KOLEKTOROWO.PL
Sadowice, ul. Kolejowa 1 E  ●  55‑080 Kąty Wrocławskie  ●  telefon: 794 320 696
NIP: 884-002-48-05  ●  REGON: 930946160

© 2019 kolektorowo.pl  ●  A Joomla Template by Joomla51