Wybierając moduły fotowoltaiczne, coraz częściej możemy spotkać się z ofertą modułów PERC. Nazwa ta pochodzi od nazwy ogniwa, które przez zmienioną budowę spodniej części uzyskują wyższą sprawność od ogniw klasycznych przy umiarkowanym wzroście kosztów.

                                                    

                                                         Budowa klasycznego ogniwa PV (Źródło: GLOBEnergia 2/2017)

                                                     moduły prc, wysokowydajne moduły PV

                                                           Budowa ogniwa typu PERC (Źródło: GLOBEnergia 2/2017)

Moduły PERC a sytuacja na rynku

Dzięki ogniwom mono-PERC nie jest problemem wyprodukowanie modułów PV o mocy 295–300 Wp w cenie nieco ponad 50 eurocentow za Wp przy zakupie hurtowym. Przed popularyzacją modułów PERC moduły PV o wyższej sprawności ograniczone były do oferty modułów all-back- -contact oraz HIT – znacznie droższych i w produkcji ograniczonych do kilku producentów. Ogniwa typu PERC stają się podstawą produkcji modułów PV w coraz większej liczbie fabryk, a wielu producentów wprowadza je do swojej oferty.

Moduły PERC – charakterystyka

Skrót PERC pochodzi od słów Passivated Emitter Rear Cell. Można to przetłumaczyć jako ogniwa ze spodnią pasywacją emitera. Ogniwo PERC odróżnia się od klasycznego ogniwa budową spodniej części. Między górną częścią elektrody a dołem złącza P-N znajduje się wstawka izolatora, którego zadaniem jest ograniczenie przyciągania elektronów do aluminiowej elektrody dolnej. Dodatkowo, spodnia pasywacja złącza powoduje odbicie promieni słonecznych z powrotem do bazy ogniwa. Kontakt elektrody ze złączem P-N jest zapewniony dzięki otworom wyciętym przy pomocy lasera. Spodnia pasywacja ogniwa fotowoltaicznego sprawia, że ogniwo uzyskuje wyższą moc. Wszystko dzięki lepszemu wykorzystaniu promieniowania podczerwonego o dużej długości fali. W klasycznym ogniwie uwalnia ono elektrony w tylnej części ogniwa lub przechodzi przez ogniwo, generując ciepło.

Zdolność wykorzystania światła o większej długości fali przez ogniwa PERC przekłada się na wyższą wydajność – szczególnie rano, wieczorem lub w pochmurne dni. Przy aktualnych trendach rynkowych osoby szukające produktów ze średniej i wyższej półki w umiarkowanej cenie zdecydowanie powinny rozważyć wybór technologii PERC.

Popularyzacja modułów PERC sprawiła, że dziś ich ceny na rynku niewiele odbiegają od cen klasycznych modułów monokrystalicznych. Są też istotnie niższe od innych wysokosprawnych modułów PV, jak HIT czy all-back-contact. Więcej o modułach PV w książce „Instalacje fotowoltaiczne 2017”.

Źródło: globenergia.pl


KOLEKTOROWO.PL
Sadowice, ul. Kolejowa 1 E  ●  55‑080 Kąty Wrocławskie  ●  telefon: 794 320 696
NIP: 884-002-48-05  ●  REGON: 930946160

© 2019 kolektorowo.pl  ●  A Joomla Template by Joomla51