Każdy poważny ranking paneli fotowoltaicznych uwzględnia, poza danymi technicznymi, renomę samego producenta. Stworzono trzypoziomowy system klas Tier (z angielskiego „poziom”), przydatny do szybkiej oceny producentów paneli fotowoltaicznych.

 Omówmy sobie niektóre kryteria oceny. Wyróżnia się trzy poziomy:

Tier 1 – Producent tego poziomu wszystkie etapy procesu produkcyjnego wykonuje samodzielnie. Firma inwestuje w rozwój i badania oraz wprowadza innowacje na rynek (Solarwatt, LG, Sunpower). Przedsiębiorstwo istnieje przynajmniej 5 lat i nic nie wskazuje, by miało się to wkrótce zmienić.

Tier 2 – Zwykle młodsze przedsiębiorstwo, które nie jest w stanie całkowicie samodzielnie tworzyć paneli, stąd kupuje niektóre części od przedsiębiorstw Tier 1. Produkcja nie odbywa się w pełni automatycznie, a produkcja ręczna oznacza wyższe prawdopodobieństwo błędów. Mniejszy wkład w rozwój branży i inwestycje.

Tier 3 – Tego typu firmy większość prac wykonują ręcznie, co stwarza ryzyko błędów produkcyjnych. To małe przedsiębiorstwa, które łatwo mogą upaść, jeśli sytuacja na rynku gwałtownie się zmieni.

Powyższe kryteria są orientacyjne, bo nie istnieje jeden oficjalny, uznawany przez wszystkich system oceny. Jednym z popularniejszych jest system Tier agencji Bloomberg, którego aktualizacje pojawiają się co kwartał, a dostęp do nich jest płatny.

Lista zawiera marki powszechnie uznawane za najlepsze w branży i spełniające wyżej wymienione warunki. Przedsiębiorstwa Tier 1 stanowią zaledwie ok. 2% branży. Ponieważ istnieją różne systemy oceny, poniższa lista nie jest wyczerpująca ani ostateczna.

Panele fotowoltaiczne Tier 1

Wszystkie przedsiębiorstwa spełniają następujące wymagania:

 • W pełni automatyczna produkcja.
 • Dobrze rozwinięta kontrola produktu.
 • Wytwarzanie całego produktu wewnątrz własnych fabryk i przedsiębiorstw siostrzanych.
 • Zdrowe firmy, istniejące na rynku ponad 5 lat.
 • Międzynarodowa działalność.
 • Tysiące pracowników.
 • Duży wkład w inwestycje (na przykład Tesla/SolarCity wprowadził na rynek serię potężnych akumulatorów Powerwall).
Pamiętaj, że kupno paneli fotowoltaicznych to inwestycja na lata. Chcesz mieć jak największą pewność, że po 20 latach producent nadal będzie na rynku, a Ty będziesz mógł zamówić u niego serwis lub skorzystać z gwarancji – jeśli coś poszłoby nie tak. Zalecane jest zainwestowanie w panele produkcji przedsiębiorstw Tier 1.

Panele fotowoltaiczne Tier 2

Poniżej zaufanych producentów znajdują się producenci klasy Tier 2. Te firmy nabierają doświadczenia i w przyszłości mogą dołączyć do wyższej kategorii. Stanowią około 10% branży.

Firmy są zaliczane do Tier 2, jeśli od Tier 1 odróżnia je przynajmniej jedna z poniższych cech:

 • Częściowo ręczna produkcja. Chociaż „ręcznie robione” to zaleta dzieł sztuki i przedmiotów mających wartość artystyczną, jeśli chodzi o precyzyjne urządzenia codziennego użytku to jest to wada. Praktyka pokazuje, że im mniej zrobotyzowana fabryka, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wad produkcyjnych.
 • Niektóre części są kupowane od innych firm.
 • Czas prowadzenia działalności jest krótszy niż 5 lat.
 • Mało inwestują w rozwój, raczej kopiują udane rozwiązania innych.

Zaletą paneli Tier 2 jest niższa cena. Ponadto ambitne firmy Tier 2 mogą już teraz produkować dobre panele, a w przyszłości dołączyć do grona Tier 1.

Panele fotowoltaiczne Tier 3

Przedsiębiorstwa Tier 3 stanowią prawie 90% wszystkich przedsiębiorstw w branży – chociaż zwykle są to zakłady stosunkowo nieduże. Jakościowo ich wyroby odbiegają od standardów i absolutnie nie zaleca się ich zakupu.

Pod pojęciem Tier 3 rozumie się:

 • Brak badań i rozwoju
 • Duży udział pracy ręcznej, co grozi wadami fabrycznymi
 • Krótki czas istnienia – 1, 2 lata

Chiny to ogromny producent paneli fotowoltaicznych. W tym jednym kraju wytwarza się ich więcej, niż w reszcie świata! Co z jakością tych produktów? Nie sposób wystawić jednej oceny. Chociaż całkiem sporo tamtejszych przedsiębiorstw nie zasługuje na zaufanie i nie figuruje w żadnym zestawieniu na wysokim miejscu, to takie chińskie firmy jak Trina Solar, Yingli, czy Hanwa QCells są znanymi przedsiębiorstwami Tier 1, które oferują wysokiej klasy panele fotowoltaiczne.

Zgodnie z powyższym wyjaśnieniem, należy wybierać tylko marki Tier 1, z których nie wszystkie są drogie, ale wszystkie mają rozsądne rekomendacje ekspertów.

Producenci paneli fotowoltaicznych Tier 1 nie tylko wytwarzają najlepsze panele fotowoltaiczne, ale też są stabilnymi przedsiębiorstwami. Ten czynnik uwzględnia się też w innego rodzaju inwestycjach - składając pieniądze na koncie oszczędnościowym w banku patrzymy nie tylko na wysokość oprocentowania, ale też na stabilność i renomę samej instytucji.

 

Opracowanie na podstawie źródłowej: fotowoltaikaonline.pl


KOLEKTOROWO.PL
Sadowice, ul. Kolejowa 1 E  ●  55‑080 Kąty Wrocławskie  ●  telefon: 794 320 696
NIP: 884-002-48-05  ●  REGON: 930946160

© 2019 kolektorowo.pl  ●  A Joomla Template by Joomla51