System fotowoltaiczny to, najkrócej ujmując, system zamieniający energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Trwałość paneli fotowoltaicznych przekracza 25 lat. Ich degradacja ( utrata wydajności ) z reguły nie przekracza 1% na rok


. Czyli po 25 latach, system będzie dalej pracował tyle tylko, że z wydajnością rzędu 75% wydajności początkowej.

Na cały system składają się takie komponenty jak:

  • panele fotowoltaiczne
  • inwerter
  • zabezpieczenia ( rozłączniki, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, itd )
  • kable elektryczne
  • konstrukcja montażowa

Panele fotowoltaiczne stanowią największą gabarytowo część systemu, bo to one mają za zadanie „produkcję prądu ze Słońca”. Im większa powierzchnia, tym oczywiście więcej prądu wyprodukują. Panele zwykle mają wymiary około 100x160 cm. Oprócz takiego standardu, występują oczywiście zarówno mniejsze, jak i większe. Najbardziej popularne obecnie moce, jakie mogą osiągnąć pojedyncze panele, to 270 - 320 Wp. Jeśli chcemy aby nasza instalacja produkowała odpowiednią ilość prądu ( miała odpowiednią moc ), to musimy połączyć ze sobą odpowiednią ilość pojedynczych paneli. Np. aby uzyskać moc 2700 W ( 2,7 kW ), powinniśmy połączyć ze sobą 10 paneli o mocy 270 Wp. Sporo. Zatem potrzebujemy również sporo miejsca, zwykle na dachu.

            Inwerter jest urządzeniem, które przetwarza prąd uzyskany z paneli na prąd użyteczny dla naszych urządzeń, czyli taki, jak jest w sieci. Panele produkują prąd stały, a nasze odbiorniki przystosowane są do prądu zmiennego. Napięcia z połączonych razem paneli przewyższają znacznie napięcie w naszych gniazdkach elektrycznych. Zatem prąd pochodzący z naszych paneli ( generatora PV ) musi być przetworzony. Właśnie przez inwerter. Urządzenie to spełnia jeszcze kilka innych ról, mniej istotnych dla nas, jako użytkowników, np. zaprzestanie produkcji prądu, gdy tylko zakład energetyczny wyłączy zasilanie sieci. Gdyby inwerter nie zaprzestał produkcji prądu, elektromonter naprawiający uszkodzoną sieć zostałby porażony prądem pochodzącym z naszej ( lub sąsiada ) instalacji fotowoltaicznej.

            System posiada odpowiednie zabezpieczenia tak, aby nie został zniszczony przez przepięcia występujące w sieci lub przez burzę. Musi być również wyposażony w rozłącznik, który pozwoli na odcięcie prądu z paneli w razie potrzeby.

            Kable przewodzące prąd z paneli mają bardzo specyficzną budowę. Są odporne na promieniowanie UV, mają podwójną izolację i mają odpowiednio duży przekrój tak, aby nie powodowały strat podczas przesyłu coraz bardziej drogocennej energii elektrycznej. Są to bardzo wyspecjalizowane przewody służące specjalnie do tego celu. Teoretycznie, można by było zastosować tańsze, „zwykłe” przewody, ale mogłoby się to skończyć poważną awarią, a nawet pożarem domu.

            Konstrukcja montażowa jest zawsze dobierana do miejsca, gdzie będą zainstalowane panele ( nasz generator PV ). Ze względu na to, że ma to być inwestycja na najbliższe co najmniej 25 lat, elementy wchodzące w skład konstrukcji, włącznie ze śrubami, są wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na warunki atmosferyczne.


KOLEKTOROWO.PL
Sadowice, ul. Kolejowa 1 E  ●  55‑080 Kąty Wrocławskie  ●  telefon: 794 320 696
NIP: 884-002-48-05  ●  REGON: 930946160

© 2019 kolektorowo.pl  ●  A Joomla Template by Joomla51